Kako napisati dobar CV
Cilj dobrog CV-ija je da vas dovede do razgovora za posao, a kako da to postignete ukoliko se na jedan oglas u prosjeku prijavi 500 kandidata.
Pri tome se obavezno morate pitati šta od onog što navodite je poslodavcu zaista važno u kontekstu oglasa na koji se javljate, ili samoinicijativne ponude za radni angažman. Često to nije ono što je Vama najvažnije. Nemojte slati šablonske CV-ijeve, isti CV svim poslodavcima već ga prilagodite svakoj kompaniji, poslodavcu, oglasu na koji se javljate kako bi poslodavac zaista stekao dojam da želite raditi baš za njih! CV treba biti pregledan i jasno strukturiran, te jednim pogledom da se uoče kvalifikacije, radno iskustvo (obratite pažnju na razliku između radnog staža i iskustva) i na koji način vi baš odgovarate profilu kojeg poslodavac traži.
Koje podatke sadrži?
Osobni podaci
ime i prezime
datum i mjesto rođenja
bračno stanje,
broj djece (opcionalno)
adresu,
telefonski broj/broj mobitela,
e-mail adresu
Podaci o školovanju
Fakultet: trajanje (od mjesec/godina do mjesec/godina), naziv ustanove, program/smjer
09/2001. – 02/2006.
Pravni fakultet
U podacima o školovanju također navodite informacije o dodatnim edukacijama, a koje možete izdvojiti u posebnoj kategoriji „dodatno školovanje/edukacija“. Pri tome navodite samo relevantnu edukaciju za posao i poslodavca kod kojeg se prijavljujete. Ako ste na primjer, završili kurs šivenja, upitno je koliko je to bitno Vašem potencijalnom poslodavcu ako se javljate na mjesto Administrativnog asistenta.
Srednja škola: trajanje (od mjesec/godina do mjesec/godina), naziv ustanove, program/smjer
09/2008. – 06/2012.
Elektrotehnička škola
smjer: tehničar za električne strojeve
Osnovna škola: trajanje (od mjesec/godina do mjesec/godina), naziv ustanove, grad
09/1999. – 06/2007.
Zapamtite: Kandidati bez radnog iskustva navode podatke o osnovnoj školi, dok osobe s višegodišnjim radnim iskustvom ne navode osnovnu školu. Osim za osobe koje su osnovnu školu pohađale u inozemstvu. U tom slučaju navođenje podatka o osnovnoj školi može imati smisla, jer znači poznavanje dodatnog stranog jezika što može biti prednost.
Zapamtite: Trajanje određenog perioda se nikada ne pirikazuje datumom. Umjesto oblika 15.09.2004. – 15.10.2009. koristite oblik mjesec/godina: 09/2004. – 10/2009. Kako bi Vam CV bio usklađen, pratite jedan format datuma, s tim da veliki broj poslodavaca preferira tabelarni prikaz zbog lakšeg pregleda velikog broja pristiglih CV-jeva.
Radno iskustvo
Danas se većinom koristi tzv. američki oblik životopisa koji radno iskustvo prikazuje hronološki unazad. To znači da počinjete sa sadašnjom pozicijom i prikazujete sva radna iskustva u obrnutom redoslijedu. Ako ste nezaposleni, započnite sa zadnjom pozicijom na kojoj ste radili.
Radno iskustvo mora biti prikazano na način da poslodavac jednim pogledom može pronaći informacije o preduzeću(naziv preduzeća), informacije o trajanju zaposlenja (mjesec/godina – mjesec/godina), informacije o radnom mjestu(naziv radnog mjesta) i informacije o zadacima koje ste obavljali na tom radnom mjestu.
Zapamtite:
Zadaci na radnom mjestu opisuju se u tezama, a ne u narativnom stilu:
Narativni stil koji trebate izbjegavati:
Bila sam zadužena za koordinaciju marketinških aktivnosti.
Bio sam odgovoran za izradu izvještaja krajem mjeseca.
Kako se prikazuje opis radnog mjesta ispravno:
koordinacija marketinških aktivnosti sa sjedištem.
izrada mjesečnih izvještaja.
Zapamtite: Ako nemate još mnogo radnog iskustva, pod radnim iskustvom obavezno navodite i rad koji nije bio prijavljen te rad tokom studija, kao i volonterski angažman.
Znanje jezika
Prikazivanje nivoa znanja stranog jezika prema ZEROJ-u
Znanje jezika možete prikazati na razne načine. Danas je popularno koristiti
Zajednički europski referentni okvir za jezike (ZEROJ). Prema njemu svoje znanje jezika ocjenjujete s 5 kategorija: jezičke strukture, čitanje, pisanje, slušanje i govor. Nivo znanja se dijeli na 6 stupnjeva: A1, A2, B1, B2, C1 i C2.
Ukoliko se odlučite za ovu vrstu prikazivanja svog znanja stranog jezika, imajte na umu da nije potrebno koristi tablicu koja je sadržana u template-u Europass životopisa. Ta tablica na dnu sadrži i opis pojedinih stupnjeva. To je nepotrebna informacija jer poslodavci znaju šta znače pojedini nivoi.
Zapamtite: Poznavanje stranog jezika se može jako lako testirati. Zato je važno da svoje znanje ocijenite što realnije. S druge strane nemojte otići u krajnost i ukloniti strani jezik iz CV-a zato što ste ga učili samo nekoliko godina u školi i zato što ga niste usavršili.
Znanje rada na računaru
Za prikazivanje znanja rada na računaru, vrijedi slično pravilo kao i kod poznavanja stranih jezika: lako se provjeri. Dapače, poslodavci često provode test rada u određenom programu na licu mjesta. Stoga radije navedite da raspolažete osnovnim znanjem rada u Excelu, nego da na testiranju dobijete zadatke koje ne možete riješiti.
Navođenje hobija i interesa
Mnogi navode u svom životopisu svoje hobije i interese. Taj je dio stvar osobne preferencije. Ukoliko želite navesti podatke o svojim hobijima i interesima, vodite se time da su od interesa za poslodavca
Format životopisa
Najčešće korišten format Europass je uveden kako bi prije svega tražioci posla u Europskoj uniji imali ujednačen format CV-ija, ali svakako da postoji veliki broj formata dostupnih na internetu, tako da ovisno o količini radnog iskustva i kvalifikacija kandidati trebaju sami odabrati format, ili slijediti već preporučeni format od strane poslodavca.